- Hoşgeldiniz

Böbrek Büyümesi Nedir ?

Böbrek Büyümesi Nedir ? sitemize 07 Haziran 2011 tarihinde eklenmiş ve 25.815 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Böbrek kanallarının tıkanması ile böbreğin idrar ve vücut sıvısı ile dolarak şişmesine böbrek büyümesi denir. Böbrek dokusu basınçtan dolayı çalışamaz. İdrar üretildikten sonra depolandığı yerin tıkanması bu rahatsızlığa yol açar. Bu durum bazen düzelebilir.

Tek böbreğin büyümesi diğer böbrek düzgün çalıştığı için geç farkedilebilir. Tek böbrek sorunlu ise tehlike oranı düşüktür. Fakat bazen her 2 böbrekte tıkanmadan etkilenebilir. Bu durumda idrar ters yöne gider. Böylece sıkıntılar çoğalır. Böbrek fonksiyonları tamamen bozulursa böbreğin alınması kaçınılmazdır.

Böbrek Büyümesi Belirtileri Nelerdir ?

Hastaları rahatsız edecek derecede bel ağrısı, ateş, idrarın birikmesi sonucu oluşan enfeksiyon, karın şişliği, bulantı, kusma, kilo kaybı, idrara çıkarken yanma veya acı hissetme belirtileri arasındadır. Mutlaka doktora başvurulmalıdır verilecek tedavi sonucu böbrek tekrar kontrol edilip durumuna bakılmalıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
mert
28 Haziran 2011 - 03:55

acaba Böbrek büyümesi herhangi bir mikroptan dolayı oluşan hastalıktan mı meydana gelmektedir?

dilara
28 Haziran 2011 - 03:57

4 Aylık hamileydim ve ultrasond 2 böbreğimdede büyüme olduğunu söylendi yalnız bu durum hamileliğe bağlı denildi. bende hiç üzerinde durmadım. ağrım falan yok çok şükür

dilek
28 Haziran 2011 - 03:58

bende doktora 10 gün sonra görünücem bazen sağ böbreğimin oldugu yerde ağrı hissediyorum

hakan
28 Haziran 2011 - 03:59

benımde teyzemin sağ böbreğinde büyüme olduğu söylendi ne yapalım böbrek büyümesi tedavisi nasıldır ?

hafize
20 Nisan 2012 - 13:10

3 yıl önce yarım fındık büyüklüğünde taş düşürdüm sağ böbreğimdeydi. şimdi ise sol böbreğim ağrıyor doktora gittim sol böbrekte büyüme olduğunu söyledi. bu büyüme diğer organları ne şekilde etkiler? birkaç yıldır kabızlık problemim var ve midem sürekli gaz yapıyor acaba bunların sebebi böbrekteki büyümemi?

Emine
23 Temmuz 2012 - 20:57

Ben 4 ay once amaliyat oldum böbrek buyumesi nedeni ile bobrek zarar gormus diger böbrek saglam sukurler olsunki Ama amaliyattan sonra yine ayni buyume ve damarda darlik goruldu bunun nedeni ne olabilir ?

elif akyol
14 Eylül 2012 - 13:25

6 aylık hamileyim her 2 böbregimde debüyüme oldugu söylendi. sağ böbrek grade 3 , sol böbrekte grade 2 üreteropelvikaliektazi saptandı. sol tarafta şiddetli ağrı, bulantı kusmayla hastaneye gittim. Tedavi, buscopanlı mayi, tamol, enfexia başlandı ne yapmalıyım ? Acaba gebeliğemi bağlıdır.

bayram
02 Ekim 2012 - 19:51

benim yegenim daha küçük…ve böbregi büyüyorr ameliyat olacak.

nurcan
16 Kasım 2012 - 10:41

b enim kızimdada böbrek büyümesi var sag böreyinde tedevisi nasıl olur böbreyin alımmasımı gerekir acama