- Hoşgeldiniz

Bronşit Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi sitemize 13 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 4.878 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Aldığımız nefes burundan soluk borusuna ve oradan akciğerlere ulaşır. Soluk borusu akciğerlere giren iki kola ayrılır. Bu kollara bronş denir. Bronş’un çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasınada bronşit denir. Bronşit akut ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır.

Akut Bronşit Nedir ?

Soğuk algınlığından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Virüsler en büyük nedenidir. Bronşların şişmesi ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. En çok çocuklarda görülür. Soğuk havalarda ağızdan nefes almak bronşit riskini önemli derecede arttırır. Çok kuru veya çok nemli havalarda bronşiti tetikler.

Bronşitin en belirgin belirtileri şiddetli ve inatçı öksürük ve sonrasında gelen balgamdır. Balgam hastalık ilerledikçe artar ve hafif ateş ile titreme, göğüs ağrısı, boğaz ve kas ağrıları diğer belirtileridir. Hastalığın ilerlemesi durumunda zatürreye kadar gidebilir.

Ateş düşürücü öksürük ilacı, balgam söktürücüler tedavisinde etkilidir. Antibiyotikler ancak virüslere etki eder şayet boğazda bakteriler varsa o zaman antibiyotik tedaviside uygulanabilir.

Kronik Bronşit Nedir ?

40-60 yaşları arasında erkeklerin dörtte birinden daha fazlasında bu hastalık görülmektedir. Bunların başlıca nedenleri hava kirliliği, sigara, nemli ve kuru ortamlardır.

En sık görülen belirtilerini sırayalayacak olursak, uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri uykudan uyandıran öksürükler görülebilir. Daralan bronşlar hafif bir aktivitede bile nefes almayı zorlaştırır. Solunum daima hırıltılıdır. Ateş yükselmesi durumu pek görülmez.

Tedavisi için boğaz ve balgam için verilecek ilaçlar gerektirir. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır ve özellikle kış aylarında sigara içilen ortamlara girilmemelidir. Düzenli ilaç kullanımı, nefes eğitimleri ve hastanın bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi tedavinin en önemli aşamalarıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İdil
11 Nisan 2011 - 18:53

Çocuğum küçükken bronşit geçirdi. Şimdi en ufacık üşütmede hasta oluyor. Kendine sürekli dikkat etmesi gerekiyor. Bilhassa kışın bal ve pekmez tüketerek vücudunu dirençli tutuyor.

Demet
11 Nisan 2011 - 18:55

Bilhassa küçük çocuklar grip olduğunda hemen doktora götürmek gerekir.Hastalık ciğerlere yerleşirse bronşite sebep oluyor.Bu ilerideki hayatında ona büyük problemler çıkarabilir.

Pervin
11 Nisan 2011 - 18:55

Bronşit geçirmiş bir çocuk hayatı boyunca bunun izlerini taşır. Ben de küçükken bronşit geçirmişim. Bilhassa sigaradan uzak durmaya çalışıyorum. Öksürük ve balgam problemlerimi hiç bir zaman üzerimden atamadım.

Haşim
11 Nisan 2011 - 18:57

Bronşit, kronikleştimiydi, ileriki yaşlarda çeşitli akciğer hastalıklarına yol açar. Bihassa nefes darlığı bunlardan biridir. Çevrede bu tür rahatsızlığı olan ileri yaşta çok insan var. Hastahanelerin göğüs hastalıkları servisleri bilhassa kış aylarında dolup taşmaktadır.

Manolya
11 Nisan 2011 - 18:57

3 yaşındaki çocuğumu çok öksürüyor diye doktora götürdüm. Film çekti ve bronşit olmuş dedi. Verdiği ilaçları 10 gün kullandıktan sonra kontrole gittiğimde, hastalığın geçmediğini söyledi. Bu sefer iğne verdi. 6 tane penisilin iğnesi yedikten sonra ancak geçti.

Baktygul
30 Eylül 2011 - 14:10

İyi Gunler. Bizde aynı astma hastalığını ile savaşmaktayız fakat bir etki göremiyoruz ve lütfen önleme için bilgilerinizi esirgemezseniz. saygılarimla