- Hoşgeldiniz

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Çölyak Hastalığı Nedir ? sitemize 12 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 4.042 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çölyak hastalığı arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi yiyeceklerde bulunan “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkidir.Yukarıdaki tahıllar ve bunlarla yapılan makarna, pasta, börek ve ekmek gibi yiyecekleri tüketmemek gerekir.

Normalde ince bağırsak duvarları havlu gibi pütürlüdür. Bu pütürler sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığında ise pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve hastalık belirtileri görülür.

Çölyak hastalığı belirtileri

Bu belirtiler karın ağrısı ve şişliği, kaslarda güçsüzlük ve buna bağlı olarak ellerde titreme, dışkıda yağlı ve parlak görünüm, solgun cilt rengi iştahsızlık ve kusma olarak meydana gelir.

Ancak çölyak hastalığı teşhisinin en doğru şekilde konulması için ince bağırsaktan alınan parça ve bunun yanında kan değerleri gereklidir.

Teşhis edilen hastalığın tam bir tedavi şekli geliştirilememiş olsa dahi çok iyi bir diyetle hastalıkla savaşılabilir. İnsanlar hayatları boyunca bu diyeti yapmalıdırlar. Yağlı yiyecekler, kızartmalar, hayvansal yağlar, alkollü içecekler, baharatlar, et ve sebze konserveleri ve salçada kesinlikle yasaktır.

Diyet yaparken yenmesi gerekenler ise mısır, pirinç, patates ve bunların unlarından elde edilen ürünler, taze meyve ve sebze, deniz ürünlerinden balık çeşitleri, kümes hayvanları, süt, yumurta, şeker, bal ve taze baharatlardır.

Özellikle kestane bu hastalar için çok değerli bir besin kaynağıdır. Ekmek yenemediği için alınamayan B grubu vitaminler kestaneden alınabilir. Ceviz, fındık, kuru incir ve kuru üzümde bağırsakları güçlendirecek olan besinlerdir.

Çölyak hastalığı olanlar uygulayacakları yaşam boyu diyetlerini birkaç kez bile bozmamalıdırlar. Aksi halde oldukça sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
sinem
13 Ocak 2011 - 17:45

gerçekten dikkat edilmesi gereken bir hastalık ve diyet mutlaka devam ettirilmelidir

Haşmet
11 Nisan 2011 - 19:02

Çölyak hastalığı çok nadir görülen bir hastalık. Bu hastalıkla yaşayan bir dostum var. Gerçekten zor bir yaşam. Dışarda zaten yemek yiyemiyorlar. Arkadaşlarının yemek davetlerine bile gidemiyorlar. Gitseler bile önceden birşeyler hazırlatmak zorundalar.

Vahap
11 Nisan 2011 - 19:03

Çölyak hastalığı, ülkemizde çok tanınan bir hastalık değildir. Bilhassa bu hastalığa yakalanmış çocuklarımızın dışarda beslenmeleri imkansızdır. Okul kantinlerinde glutensiz ürünler satılması gerekir.Bu hastalık yeterince tanıtılmalı, glutensiz gıdalar yaygınca satılmalıdır.

İlhan
11 Nisan 2011 - 19:04

Sıkı bir diyetle 3-5 ayda atlatılacak bir hastalık. Çocuğum bu hastalığa yakalandı. Doktor çocuğunuz Çölyak hastalığına yakalanmış deyince çok şaşırıp o ne demiştim. Çok sıkı bir perhizle hastalığı atlattı.Fakat doktor diyetin bırakıldığında hastalığın tekrar nüksedeceğini söyledi.

Macide
11 Nisan 2011 - 19:05

Çölyak bazı kişiler için ömür boyu çekilecek bir hastalıktır. Bu da ömür boyu diyet ve değişik beslenme demektir. Bu konuda kurulmuş çölyak dernekleri vardır. Çölyak aynı zamanda SGK tarafından raporlu hastalıklar listesine alınmıştır.

İlker
15 Nisan 2011 - 19:00

Çölyak hastalığına yakalanmamak için ekmek yemeyecekmiyiz. Bu hastalık tam olarak neden meydana geliyor. Bunu anlamakta zorlandım.Daha açık bir şekilde nedenlerini yazın lütfen.

Hülya Atar
13 Mayıs 2011 - 19:37

diyabet hastasıyım. ishalim 2-3 ay devam ediyor, kilo vermek istiyorum. boyum 1.57, kilom 79 sinir sistemim bitmiş durumda bana yardımcı olursanız sevinirim. endoskopi ile kolonoskopi yapılacak, ayrıca astım-bronşit ve göz tansiyonum var. ilaç çok alıyorum, psikolojim bozuk. sizlerin ilgilenmenizi bekliyorum. SAYGILARIMLA

admin
15 Mayıs 2011 - 09:07

sayın Hülya Atar

Hastalığınız hakkında en doğru kararı ve çözüm önerilerini doktorunuz verecektir. Bu süreçte siz moralinizi bozmamalısınız. Unutmayınki tüm hastalıkların çaresi vardır. Bu doğrultuda düşünerek tedavinizi olmanızı tavsiye ederiz. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

nurşah
05 Eylül 2011 - 14:01

yaklasık bir senedir çölyak hastasıyım. diyete uyuldugu taktirde hastalık geçer mi? CEVAP VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM…

Şehriban demişki
24 Şubat 2012 - 20:25

Eğer çölyak diyetıne uymazsak kanser olma olasılığı varmı

ceylan
29 Temmuz 2012 - 13:24

şunu söylemeliyim ki doğduğumdan beridir kabızım yani 12 yıldır

Sezgin
11 Ekim 2012 - 13:30

Bende Halsizlik Nedeniyle Hastaneye Gittim Aşırı Kansız Çıktım Derinn Anemi Tehşisi Konuldu 17 GünLük Tedavinin Ardından Endeskopi Ve Kolonozkopi YapıLdı PatoLoji Sonucumu Aldığımda Tetkiklerde ÇöLyak Hastası Olduğum yazıyor Buna Bağlı Kös Gevşekliği Eritemaröz Gastrit Doudenit BuLgularıda Var Ben Bu ÇöLyakLa NasıL Baş Edeceğim BiLemiyorum NormaL ŞartLarda Zaten Kendime Bakamazken Bu ŞartLarda Perişan OLacağım Kesin Çok Üzgünüm Bana Yardım Etmenizi İstiyorum Maddi Durumum Çok Kötü EvLenip Yuva Kurmak İstiyordum Bide Bu HastaLık Çıktı Başıma Bundan Sonra Evlenememde :(

yaşar Kılıç
04 Aralık 2012 - 16:18

çölyak hastalığı ileilgili kim ne biliyorsa bizleri bigilendrsin ALLAH kimselere vermesin ama verdiyse taktir onundur deyip önlemimizi alalım buda dayanışma ile olur elimiden ne geliyorsa yapalım birbirmizi bigilendirelim