- Hoşgeldiniz

Felç ( İnme ) Hastalığı

Felç ( İnme ) Hastalığı sitemize 13 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 3.179 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Beyindeki kan akışının bozulması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kan akışının bozulması sürekli olursa beyindeki hücreler canlılığını koruyamaz ve kalıcı beyin hasarları oluşur.

Beyni besleyen damarlarda oluşan tıkanma felce yani inmeye sebep olur. Bazende beyin içindeki damarların yırtılmasıyla oluşabilir. Damarlardan çıkan kan, beyin dokusunda basınç meydana getirir. Bu basınç sonucu hücrelerde hasar ve ölüm meydana gelir. Hipertansiyon, damarların incelmesi ve zayıflaması sonucu beyinde oluşan baloncuklarda inmenin sebebir.

İnme kalp hastalıkları ve kanserden sonra gelen en ölümcül hastalıktır. Çok uzun süren sakatlıklara sebep olabilir.

Felç belirtileri

Gözlerde görme kaybı veya azalması, el ayak kol veya vücudun yarısında uyuşma, konuşma zorluğu veya konuşulanı anlayamama, yürümede denge bozukluğu, nedensiz ve uzun süreli baş ağrısı felç belirtileri olarak sayılabilir.

Yukarıdaki belirtilerin biri veya birkaçı sizi felce karşı uyarmalı. Doktorunuza başvurarak tıbbi müdehale ile hastalığı kontrol altına almalısınız.

Felç hastalığına yol açan sigara, alkol, kilo fazlalığı, hipertansiyon ve kontrol edilemeyen şeker gibi faktörleri kontrol altına alabilirsek bu hastalığın %50 kadarının önlenmesi mümkün olabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Zeki
11 Nisan 2011 - 18:46

En korktuğum şey bu. Allah kimseye vermesin.Yatağa bağlı
olup bir tarafının tutmaması ne kötü bir şey yarabbim. Allah düşmanımın başına vermesin. İki gün yatak üçüncü günü toprak dermiş atalarımız.

Hadiye
11 Nisan 2011 - 18:48

Beyin o kadar karmaşık bir yapı ki.Damarları çok ince damarlar.En ufacık sıkıntıda yada darbede tıkanma yırtılma gibi şeyler olabiliyor. Buda vücudun bir bölümünü felç yapıyor.Hiç bir şeye çok üzülmemek lazım.

Uzay
11 Nisan 2011 - 18:49

İbrahim Tatlıses vurulduktan sonra, doktorlar felçli kalacağını söylemişti. Kurşun kafatasını parçalamış ve bazı damarları zedelemiş diye açıklamışlardı. Çok iyi bir ameliyatla felç riskini ortadan kaldırdılar..

Destan
11 Nisan 2011 - 18:50

Yüksek tansiyon beyin kanamasının önemli sebeplerinden birisi. İleri yaştaki insanların başlarına gelebilecek kötü bir şey. Tansiyon yükselmesi çoğunlukla ölümle sonuçlanmakla beraber, felçli kalma şeklinde de sonuçlanabilir.

Peri
04 Mayıs 2011 - 09:51

Felçli hastalar uzun yıllar yatalak şekilde yaşayabilirler. Genelde sol tarafına inme inenler uzun yaşıyorlar. Sağ tarafına inme inenler ise daha kısa sürede ölüyorlar.

Gilane
08 Temmuz 2012 - 08:42

Meraba ben bakuden yaziyorum beni evladim felc hastasidi simdi uc yasinda yurumyor akli basinda bir cocuk konusa biliyor cocumun bacaklarindadi hastalik ben yapa bilirim bana yardim edin ?

ayşe bayındır
26 Eylül 2012 - 12:37

ben yürüyemyorum ama allaha şükür agır hasta degl yürüyememek o kadar kötü bşey k blemezsnz ben kmse anlayamaz