- Hoşgeldiniz

Gece Körlüğü Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Gece Körlüğü Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ? sitemize 14 Şubat 2011 tarihinde eklenmiş ve 1.870 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

A vitamini eksikliğinden oluşan gece körlüğü halk arasında tavuk karası diye adlandırılır. Balık, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler ve yumurta A vitamini bakımından çok zengindir. Bunların az veya hiç yenmemesi durumunda retina için gerekli olan “rodopsin” maddesi oluşmaz. Yavaş yavaş ışığın etkisi ile tamamen solarak hastalığı meydana getirir. Göz loş ışığa uyum sağlayamaz ve ışık azaldığı zaman görmede azalır. Gece körlüğünde görüş gece tamamen kaybolmaz ancak sürücüler için tehlike yaratabilir.

Gece Körlüğü Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi tamamen beslenme ile alakalıdır. Gece körlüğü için A Vitamini olmazsa olmaz. İlerleyen durumlarda kesin tedavisi bulunmamakla beraber retina nakli uygulanabilir ancak bu durumdada vücudun nakledilen retinayı kabul etmesi gerekmektedir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Lale
11 Nisan 2011 - 08:57

Trafik kazalarının bazıları bu sebepten oluyor. Gece körlüğü olanlara nasıl ehliyet veriliyor anlamıyorum. Herhalde işin içine rüşvet ve avanta giriyor.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

Aslı
11 Nisan 2011 - 09:00

Sırf A vitamini noksanlığının sebep olması tuhaf.Çünkü A vitamini, yediğimiz her şeyde var. Gece körlüğü kalıtsal olabilir mi? Bir yerde buna benzer bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum.

Derya
16 Nisan 2011 - 08:58

Bilhassa çocuklara bol bol havuç yedirirler.Gözleri iyi görsün diye. Havuç A vitamini deposudur. Ayrıca yumurta sarısı baklagiller ve sütte de A vitamini bolca bulunur. Çocuklarımıza bunları bolca yedirmeliyiz.

Serkan
30 Nisan 2011 - 21:59

Gece körlüğü nadir görülen bir hastalıktır. Gece körü hastaları bilhassa geceleri hiç bir şey göremezler. Resmen kördürler. Ev içinde yanlız başına olduklarında kendilerine zarar verebilirler.

Akın
23 Mayıs 2011 - 11:01

Ben yıllardan beridir gece körüyüm. Doktorların verdiği bütün ilaçları kulandım ve hala da kullanıyorum. Bu hastalığın tedavisi yok. Şimdi de Yaban Mersininin iyi geldiğini duydum. Bir de onu deneyeceğim.

aleyna
20 Temmuz 2012 - 16:40

şehirleşmenin yoğun olduğu yerde gece körlerini bırakın körler için dahi çalışma dahi yok bu ülkede. 50 yaşına gelmiş bir köre etrafındaki insanlar daha ne kadar bakabilir? Bunun tedbirini almak gerek.

gülsefa yıldız
03 Ekim 2012 - 09:50

bende gece körlüğü başlangıcı var ne yapmaliyım

nazan
25 Kasım 2012 - 23:14

benim 15 yaşında oğlum küçüklüğünden beri gece körlüğü var sürekli tedaviye götürüyorum ama doktorlar bi hayli ilerlediğini tamamen kapanma ihtimalinin de yüksek olduğunu ve tedavisinin olmadığını söylediler bunun tedavisi varmıdır varsa eğer hangi şehirdeki hastaneye götürmeliyim teşekkür ederm