- Hoşgeldiniz

Hepatit Nedir ? Türleri Nelerdir ?

Hepatit Nedir ? Türleri Nelerdir ? sitemize 20 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 2.472 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Hepatit A Nedir ?

Bulaşıcı bir hastalık olup genellikle ağız yoluyla bulaşır. Sebze ve meyvaların iyi yıkanmaması, bu virüsü taşıyan ortamlarda ellerin yüze veya ağıza sürülmesi, yakın temas ve hastanın dışkısı bulaşmayı sağlar. Kan yolu ile bulaşmaz.

Hepatit A Belirtileri ve Tedavisi

Hafif eklem ağrıları, bulantı, halsizlik ve sarılık gibi belirtileri vardır. Bu hastalıkta temizlik çok önemlidir. Karaciğeri yormamak ve yatak istirahatı gerekir. Özel bir tedaviye gerek duymaz. Korunmak için aşısı mevcuttur.

Hepatit B Nedir ?

Kan yoluyla bulaşır. Virüslü iğneler, ortak kullanılan jiletler, diş fırçaları ve cinsel ilişki hastalığın bulaşmasını sağlar. Belirtiler hepatit a hastalığındaki gibi olmakla beraber hamile anneden bebeğinede geçebilir. Kronikleşmesi sonucu siroza dönüşebilir. Aşı tedavisi uygulanabilir ve en kesin tedavisi budur.

Hepatit C Nedir ?

Toplumumuzda yaygın değildir. Dünyada ender görülmekle beraber aşısı henüz bulunamamıştır. Hepatit türleri içindeki en tehlikeli türdür. Kronikleşmesi halinde karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir. Hemofili hastaları ve hemo-diyaliz hastalarına çok dikkat etmek gereklidir. Dövme yaptırmak, ortak kullanılan jiletler, akapunktur iğneleri bu hastalığı bulaştırabilir. Mutlaka doktor gözetiminde olunmalıdır. Tedavisi doktor tarafından tam olarak yapılmalıdır.

Hepatit D – E Nedir ?

Hepatit B hastalığında uygulanan korunma yöntemleri Hepatit D içinde korunma sağlar. Hepatit E’den korunmak ise çok kolaydır ancak henüz herhangi bir aşısı bulunamamıştır. Hijyen çok önemlidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Ebru
11 Nisan 2011 - 12:28

Komşumuz Hepatite yakalanmış.Kızcağız pek kimselere de gitmez. Nereden bulaştığı belli de değil.Tedavisi devam ediyor.Çoluk çocuk ve eşine de bulaşma riski varmış.Çok zor bir durum.

Gökhan
11 Nisan 2011 - 12:30

Kızkardeşim bir gençle nişanlandı. 1 seneye yakın nişanlı kaldı.Tam evlenecekleri zaman çocukta Hepatit B çıktı. Meğerse taşıyıcı olduğu için kendisi hastalanmıyormuş.Doktorlar çocuklarına geçme riski var deyince biz de nişanı attık.

Adem
11 Nisan 2011 - 12:32

Bir tanıdığa kan lazım olmuştu.Akrabaları dışardan ucuz
kan mı ne bulmuşlar ne. Kanda Hepatit virüsü varmış. Çocuk bir dertten kurtulayım derken başka bir derde yakalandı.

Cafer
11 Nisan 2011 - 12:35

Çoğumuz grip olduğumuzda pek önemsemeyiz. Bilhassa sağlık ocaklarından hemen 2 ilaç yazdırıp çıkarız. Televizyonda izlediğimbir sağlık programında halsizlik, ateş,kusma,baş ağrısı,iştahsızlık gibi belirtilerin hem gribin hemde hepatitin belirtileri olduğunu duydum. Bu durumlarda mutlaka doktora gitmeliymişiz.

Şule
11 Nisan 2011 - 12:35

Sarılık nedir? Hepatit nedir? Acaba bunların ikiside aynı hastalıkmıdır.Bu konu çok karışık gibi geldi bana. Sitenizde bu konuda net ve açıklayıcı bilgiye rastlayamadım. Yer verirseniz sevinirim.

peri
22 Haziran 2012 - 09:46

istanbul da hemşirelik yapıyorum ve bu tür hastalarla ilgilenirken korkuyla yaklaşıyorum.