- Hoşgeldiniz

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Kesesi Hastalıkları sitemize 17 Ağustos 2011 tarihinde eklenmiş ve 1.886 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Safra kesesi, 50 cc sıvı alabilecek kadar genişlikte olan küçük bir keseciktir. Karaciğerin alt kısmında ve karaciğere yapışık bir yapıdadır. Bu kesenin ana görevi, kara ciğerde üretilen safrayı alarak yoğunlaştırmaktır.

Siz bir şey yiyene kadar safrada bekletilen sıvı, siz bir şey yediğinizde hormonların uyarılmasıyla birlikte kasılarak oniki parmak bağırsağına boşaltılır. Buraya boşaltmasının amacı, sindirimimize yardımcı olmasını sağlamaktır. Bu nedenle sindirim sistemimizin düzgün çalışması için safra kesemizin de oldukça sağlıklı olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra safra kesesinde taş oluşma gibi bir rahatsızlık söz konusudur. Bu bölgede oluşan taşlar iki çeşittir. Birincisi kolestrol taşları, ikincisi ise pigment taşlarıdır.

Kolestrol taşları adından da anlaşılabileceği üzerine kolestrol bakımından yüksek seviyede beslenen kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Pigment taşlarının oluşmasının sebebi ise vücutta ki çeşitli rahatsızlıklar olabilir.

Kolestrol taşlarının oluşma sebebi, vücuttaki safra tuzu ve kolestrol oranı arasındaki farktan dolayıdır. Bu oranın bozulması, bu taşların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar da kolestrol ile bağlantılı olduğundan sağlıklı ve dengeli beslenmek bu rahatsızlıkların önüne geçmek adına uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Ahmet
25 Ocak 2012 - 00:12

Bu makaleyi okuyanlara kesinlikle yararı olacaktır, şahsen bu makaleyi okuduktan sonra annemdede safra kesesini malesef gördük allah şifalar versin

Caner
25 Ocak 2012 - 00:12

Safra kesesi ameliyatı olan biriyim, allah sadece kimseye vermesin çok sancılı bir hastalık

Yasemin
25 Ocak 2012 - 00:13

kayınvalidemde bulunan lanet bir hastalık caner beye katılıyorum şifa versin allah

Tolga
25 Ocak 2012 - 00:14

Askerde yakalandım bu çok ağrı veren hastalığa allah hemen tez kurtarır herkesi inş

Emre
25 Ocak 2012 - 00:15

Tüm belirtiler bende de mevcut teşekkürler bilgi verdiğiniz için yarın bir hekime başvurucam