- Hoşgeldiniz

Siroz Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi sitemize 18 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 17.903 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Karaciğerin yapısının alkol, sarılık gibi nedenlerle bozulup hücrelerin hasar görmesine siroz denir. Karaciğer küçülür ve pütürlü bir görünüm alır.

Siroz Nedenleri ?

Alkol sirozun oluşumunda çok etkilidir. Hepatit B, C ve D hastalıklarıda virüsleri sebebiyle karaciğerde iltihaplanmaya sebep olur. Safra kesesi ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı bu hastalığa sebebiyet verebilir.

Siroz Belirtileri

Başlangıçta sarılık, yorgunluk, bulantı, kabızlık, gaz birikimi, karın ve bacaklarda şişkinlik gibi belirtileri olup hastalık ilerledikçe şikayetler hastalığın kesinlik kazandığını gösterir. Aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı, aç karnına kusma görülür. Dokular su tutmaz ve beyin hasarları görülmekle beraber algılamada zorluk yaşanabilir. Karaciğer tahrip olduğu için zehirli maddeler hücrelere zarar vermeye başlar. Geceleri idrar yapma durumu sıklaşır. Damarlar genişleyerek gözle görünür bir hale gelir. Vücuttaki kıllar dökülür. Bacaklar zayıflar ve sürekli uyuma isteği olur. Nefes darlığı ve bayılma krizleride siroz belirtilerindendir.

Yukarıdaki tüm bu belirtilerin yanında doktor kan tahlili ve karaciğerden parça alınıp incelenmesini isteyebilir. Ultrason ile karaciğerin durumu görülür ve kesin tanı konulur.

Siroz Tedavisi

Hepatit hastalığı nedeni ile oluşan sirozda virüslerin çoğalmasını durduracak tedavi yöntemleri uygulanır. Alkol sebebi ile oluşan sirozda ise alkol derhal bırakılmalıdır. Kesin bir tedavisi olmamakla beraber erken teşhis edildiğinde hastayı rahatlatabilecek ve hastalık hızını azaltabilecek önlemler bulunmaktadır. İdrar söktürücüler ile karındaki suyun azaltılması amaçlanır. Vitamin takviyesi yapılabilir ancak doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Siroz hastalarının tansiyonu yüksek olduğu için doktor tarafından tansiyon ilaçları verilebilir. Bazı durumlarda karaciğer nakli yapılabilir. Bu nakil işlemi ile iyileşme mümkün olabilir ancak karaciğerin vücuda uyumu çok önemlidir.

Bazı karaciğer hastalıkları siroza dönüşebilir. Bu sebeple mutlaka tedavi ettirilmeli ve hepatit aşıları eksiksiz yaptırılmalıdır. Alkol ve aşırı yağlı yiyeceklerdende mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
sevde
19 Ocak 2011 - 01:53

yazdığınız gibi siroz hastalığının en büyük nedeni alkol bencede. mutlaka uzak durulması gerekir.

Naci
11 Nisan 2011 - 14:51

İçki tüm kötülüklerin anası.Çok içen birisinin etrafına ne kadar çok zarar verdiğini biliyoruz. Aynı zamanda insanın kendisine de zararı var. İçki adamın karaciğerini bitirip onu öldürüyor.

Genco
11 Nisan 2011 - 14:53

Siroz Kötü diyebileceğimiz hastalıklardan biridir.Çok erken teşhis dışında tedavisi olduğunu sanmıyorum.Siroz olupta kurtulanı duymadım. Bu nedenle sirozdan korunmak için aşırı alkol alımından kaçınmalıyız.

Yahya
26 Nisan 2011 - 14:50

Siroz dedimiydi aklıma ulu önder Atatürküm geliyor. Gencecik yaşta, bu ülkenin ona en fazla ihtiyacı olduğu anda,bu pis hastalık onu aldı bizden.Adı bile tüylerimi diken diken ediyor.

Lütfü
04 Mayıs 2011 - 14:55

Siroz hastalığı gerçekten öldürücü bir hastalık olmasına rağmen erken teşhiste tedavisi vardır. Eşim sarılık oldu. Karaciğeri iltihaplanmaya başlamıştı. Çabuk farkedildi ve tedavi ile iyileşti.

Lokman
23 Mayıs 2011 - 14:54

Siroz deyince aklımıza içki ve alkol geliyor. Oysa içki sebeplerden sadece biridir. Bir sürü sebebi vardır. Bir arkadaşım kan nakli sırasında hepatit oldu.Sonra Siroza döndürdü ve yaşamadı.

yusuf
13 Eylül 2012 - 06:33

siroz aşama aşamadır. erken evre sirozlar bile bu halini 10-20 yıl koruyabilir. 3 evredede karaciğer nakli diye bir şey var siroz hastalarının moralini bozmasına gerek yok.

eda
28 Ekim 2012 - 08:42

çok kötü bir hastalık ama siroz hastalığı neyle ölçülür
hangi aleti kullanarak ölçebiliriz