- Hoşgeldiniz

Ürtiker ( Kurdeşen ) Nedir ?

Ürtiker ( Kurdeşen ) Nedir ? sitemize 13 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 856 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen bu hastalık kaşıntılı bazen kırmızı olan yuvarlak şişliklerdir. Bu ciltteki alerjiyle ilgili hücrelerin kılcal damarlarından sıvı sızmasına neden olan maddelerin salgılanması sonucu oluşur.

Ürtiker ( Kurdeşen ) Nedenleri Nelerdir ?

Bu rahatsızlığı stres, sıcak, soğuk, güneş ışığı, kozmetik ürünler, deterjan ve sabunlar ortaya çıkarabilir. Alerjik reaksiyonlar sonucundada görülebilir. Bu allerjik reaksiyonlara örnek olarak böcek ısırıkları, polenler, hayvan tüyleri, fındık, ceviz, süt ürünleri, gıdalara katılan katkı maddeleri, penisilin gösterilebilir.

Eğer tüm vücudu ilgilendiren alerjik bir sorundan kaynaklanıyorsa yüz, dil ve dudaklarda şişme, göğüste daralma, solunum güçlüğü, şuur bulanıklığı gibi belirtiler veriyorsa hızlı bir şekilde hastaneye gidilmeli ve araştırılmalıdır.

Ürtiker genellikle 20-30 yaşları arasında daha sık görülmektedir. Uzun süren kronik ürtikerlerin nedeni bulunamayabilir ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilir.

Ürtikere sebep olan etkenler ortadan kaldırılırsa hastalık tekrarlanmaz. Hafif seyreden ürtiker rahatsızlığı 8-12 saat arasında geçebilir. Yapılan muayene sonucu doktor alerji testleride isteyebilir. Bu testlerin sonucuna göre kesin tanı konulur.

Eğer genel bir alerjiden kaynaklanmıyorsa kaşıntıyı geçirebilmek için krem, losyon ve ek olarak tablet verilebilir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Okşan
11 Nisan 2011 - 15:17

Bir ara vücudumun her tarafı kabarmıştı. Böyle kırmızı kırmızı halkalar oluşmuştu.Bana kurdeşen olmuşsundur dediler. Doktora gittiğimde kurdeşen değilsin, sadece alerji olmuşsun dedi.

Yaprak
11 Nisan 2011 - 15:18

Hayatımda ilk defa başıma böyle bir şey geldi.Beyim rahatsızlanıp hastaneye yattıktan sonra, her tarafım kabardı. Çok müthiş bir kaşıntı başladı. Cildiyeciye gittim.Kurdeşen dedi. Krem ve hap verdi.20-25 günde zor geçti.

Banu
11 Nisan 2011 - 15:19

Komşumuzun kızı,nişanlısı nişanı atınca kurdeşen döktü. Bacakları halka halka kızarmıştı. Bacağında büyük kıpkırmızı bir halka vardı. O halka kurdeşenin anasıymış. Önce o çıkarmış, oradan yayılırmış. İlk defa böyle bir şey gördüm.

Şadiye
11 Nisan 2011 - 15:20

Piyasadaki ucuz deterjanlar yüzünden her yerim kızardı. Ellerim yara içinde kaldı oradanda vücuduma yayıldı. Önceleri kötü bir şey, kurdeşen sandım. Sadece alerjiymiş. Üç kuruş tasarruf edeceğim diye markası bilinmedik deterjanları sakın kullanmayın.

Gökhun
26 Nisan 2011 - 21:17

Halk arasında yaygın bir deyimdir. Sıkıntıdan Kurdeşen döktüm derler.Bunun sadece bir deyim olduğunu sanırdım. Çevremde bugüne kadar hiç kurdeşen olanı görmedim.Demek gerçekten böyle bir hastalık varmış.