- Hoşgeldiniz

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları sitemize 11 Ocak 2011 tarihinde eklenmiş ve 2.912 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Uykusuzluk çoğu durumda doğal tedavi yöntemleri ile başa çıkılabilecek bir sorun olsada kişiye göre değişen ciddi bir rahatsızlık durumuda meydana gelmiş olabilir. Eğer herhangi bir tıbbi sorun bulunmuyorsa sizlerle paylaşacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uykusuzluk için bitkisel tedavi amaçlı olarak melisa, rezene, papatya ve anason karışımı doğal çaylar denenebilir. Bu bitkisel karışım rahatlatıcı etkisiyle yaşanan uyku bozukluklarında etkili olacaktır.

Uykusuzluğa önlem olarak veya uykusuzluk durumlarında dikkat etmeniz gerekenlerin bir listesini yapalım.

Özellikle akşamları yemek saatinizi mümkün olduğu kadar erken saatlere çekmeniz önemlidir. Çünkü yemek yedikten sonra yatmak uyku kalitenizi oldukça düşürecektir.

Akşamları mümkün olduğunca hafif yemekler yemek gereklidir. Çünkü kırmızı et gibi hayvansal gıdalar sindirim sisteminizi uzun süre çalıştıracak veya un, şeker gibi gıdalar kan şekerinizi yükseltip alçaltacağı için uyku düzeninizi bozacaktır.

Akşam saatlerinde çay, kahve ve asitli içecekler tüketmekte uyku sorunu olanlar için olumsuz bir durumdur. Bu gibi ürünlerin içerisindeki uyarıcılar uyku sorunlarınızı dahada büyütebilir.

Uyku bozukluklarında dikkat edilmesi gereken diğer durumlar ;

Korku ve gerilim filmleri izlememek, yatacağınız odayı her gün mutlaka havalandırmak, hazımsızlığı gidermek son derece önem arz eder. Hafif müzikler dinlemek, alnınıza veya kulak arkalarınıza hafif masajlar yapmak, nane veya lavanta gibi huzur veren kokuları koklamak size güzel ve sorunsuz bir uyku verebilir.

Gün içerisindeki yoğun çalışma temposu ve beyninizin yorulmuş durumda olmasından dolayıda uyku problemleri yaşanabilir. Bu yorgunluğu atmak için kısa bir yürüyüş size iyi gelebilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
nermin
07 Mart 2011 - 02:44

stres çok önemli. uyku bozukluğu yaşatan en önemli neden bence strestir.

Adil
09 Nisan 2011 - 19:09

Bu devirde erkenden tavuk gibi yatan kaç kişi vardır. Televizyonlarda çeşit şeçit diziler var. Dizi bitince yarışmalar başlıyor. İnsan bırakamıyor. Program bitince saat zaten oluyor 1, Yatağa girip uyuması 2. Her gün bu şekilde yaşamaya alıştık.

Efe
11 Nisan 2011 - 19:07

Akşam yemeğini yedikten sonra zaten saat oluyor 9. O saatten sonra televizyon karşısına geçtik mi ya çay içiyoruz, ya da kahve. İçtiğimiz bu içecekler uykumuzu kaçırıyor. Geç vakite kadar uyumakta zorlanıyoruz.

Ziya
11 Nisan 2011 - 19:08

İşten çıkıp eve gelmek geç vakiti buluyor. O saatten sonra sofraya oturup yemek yedikten sonra insana bir ağırlık çöküyor. Biraz oturup televizyon seyredeyim diyorum, bu seferde uykum kaçıyor. Sonra uyu uyuyabilirsen.

Açelya
23 Nisan 2011 - 19:06

Uyku bozukluğu bir hastalıkmıdır, belli değil. Akşamları televizyon başına geçtiğimiz zaman saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

Şahap
30 Nisan 2011 - 19:07

Bilhassa akşam yemeklerinde ağır yağlı yemeklerden kaçınmak lazım. Mideyi fazla şişirmeden az yemekle sofradan kalkmak gerekir.